Sommercamp 2024

Søndag, 30. juni 2024 - 12:00 TIL Torsdag, 4. juli 2024 - 13:00
Herning Gymnasium, H P Hansens Vej 8, 7400 Herning
Du kan tilmelde dig dette arrangement, hvis du er fra årgang: 2023, 2022 – men du skal logge ind først.
Afdeling
Herning
1-årigt
Viby
Sidste tilmeldingsfrist
Onsdag, 15. maj 2024 - 12:00

Sommercamp 2023 arrangeres i et tæt samarbejde med Aarhus Universitet, VIA University College, ATUMUN og en række virksomheder.

Ugen er fuld af faglige og sociale arrangementer, ekskursioner, simulering af FN-forhandlinger

Vi afslutter torsdag med samlet refleksion over ugen, inden vi rydder og pakker sammen.

En gruppe elever fra årgang 2022 har meldt sig som tutorer og vil være med til at gøre sommercampen til en uforglemmelig oplevelse.

Hvis I glæder jer bare halvt så meget som os, så kan det kun gå godt.

Kh.

Emma, Lærke, Charlotte, Nis og Anne

#atumidt


Søndag

12.00-13.00: Ankomst og registrering og sandwich, udlevering af bestilte trøjer

13.00-13.15: Velkomst

13.15-15.15: Forelæsning om Internatinal Politik og menneskerettigheder v/Rasmus Brun Pedersen, PhD og lektor, Department of Political Science, Aarhus Universitet

Kaffe

16.00-18.00: Lær hinanden at kende gennem kortspillet, Giv de Unge Ordet
Den frivillige forening At Være Ung vil introducere jer for et spændende dialog-kortspil, som er udviklet i samarbejde med unge (ATU’ere på årgange før jer), der kan bruges til at lære hinanden at kende.
At Være Ung er en frivillig forening med fokus på at udbrede gode råd til unge omkring både praktiske ting, som at betale skat og søge SU, men også tungere personlige ting, som hvordan man ex kan hjælpe en ven eller en studiekammerat, der har det svært.
Sammen med spillet vil der også indgå andre aktiviteter, der vil have fokus på at ryste jer sammen. 

18.00-19.00: Aftensmad

19.30-21.00:De Uledsagedes Bog v/Mads Nygaard

21.30: Tutorsamling: fritid og hygge v/tutorerne

Aftenservering

Mandag (for den ene halvdel - den anden halvdel har tirsdagens program om mandagen)

07.00-08.30: Morgenmad

07.10-16.30: Ekskursioner

16.30-17.00: Udlevering af Monstre

18.00-19.00: Aftensmad 

19.30-21.30: Turnering i hold: Rundbold, fodbold, hockey, ultimate, beachvolley.

Tirsdag (for den anden halvdel - den ene halvdel har mandagens program om tirsdagen)

07.00-08.15: Morgenmad

08.30-12.00: ATU Model United Nations v/ATUMUN Organisers.

12.00-13.00: Frokost

13.00-16.00: ATUMUN fortsat

16.15-17.30: Kollektiv forberedelse af festmiddag

18.00-19.00: Aftensmad

20.00 - 21.30: Gyserhistore

22.15: Gyserfilm for dem, der har lyst

Onsdag

07.00-08.30: Morgenmad

09.10-09.30: Morgensamling

09.30-10.30: Temadag

10.30-10.45 pause

10.45-11.45 Workshoprunde 1

11.45-12.45: Frokost

12.45-13.45:Workshoprunde 2

13.45-14.15 Kaffepause

14.15-15.00 Fælles opsamling

15.30-16.30: Kollektiv forberedelse af aftenen

16.30-17.45: Egen tid før middag

17.45-18.30: Optakt til festmiddag, fotografering, borddækningskonkurrence, gå til bords

18.30-01.00: Festmiddag og hygge

Torsdag

07.30-08.45: Morgenmad 

09.00-09.15: Morgensamling

09.15-12.00: Monstre v/Mathias Clasen, lektor, institut for Engelsk, Aarhus Universitet

12.00-12.30: Årgangsrepræsentanter, refleksion og læringspotentiale

12.30-13.30: Oprydning og tak for denne gang

Sandwich to go

 

 

  • Type
    Valgfri